Aina huonekasvien kasvatus ei mene ihan niin kuin Strömsössä. Kasvit voivat kärsiä tuholaisista, kuivuudesta, märkyydestä, kylmästä, kuumasta, pimeästä tai ravinteiden puutteesta. Muun muassa. Ei ihme, että kukkasten huoltajat ovat niiden kanssa välillä hätää kärsimässä. Tässä juttusarjassa käymme läpi erilaisia vaivoja ja öttiäisiä, jotka huonekasveja yleisesti vaivaavat. Aloitetaan kutsumattomista vieraista, joita viime aikoina on Facebookin keskusteluryhmien puheenaiheista päätellen ollut liikkeellä enemmän kuin tarpeeksi: ripsiäisistä.
Minun kesäkukkijani on kliivia, joka ei piittaa lajitovereidensa tapaan kukkia maaliskuussa. Kesän alussa se pääsee parvekkeelle ja heinäkuun alussa on kukkavarsi kasvatettu ja kukinta voi alkaa. :)
VastaaPoistaToisinaan kasvit tekevät vaikka mitä kummallisuuksia, kuten kukkivat "väärään aikaan". Se onkin mielestäni eräs niiden kiehtovista piirteistä!
VastaaPoistaApuva, täältä löytyy ihania kasveja!! sinikohtalonköynnös<3
VastaaPoista